Osób online: 1

Menu



























Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Foto-relacja z Dożynek 2009 w Kębłowie  (2009-08-17)
dodaj do: dodaj do facebooka  dodaj do śledzika  

Podziękowali za plony 
Kębłowo było gospodarzem tegorocznego święta plonów gminy Wolsztyn. Jego obchody były połączone z dożynkami parafialnymi

 
 
Danuta Rzepa 

Pogoda jak również atrakcyjny program przyciągnęły na miejscowy stadion nie tylko mieszkańców Kębłowa, ale i okolicznych miejscowości. Uroczystość rozpoczęła się mszą św.,którą odprawił ks. proboszcz Andrzej Kruś. Podczas nabożeństwa dziękowano za wyjątkowo obfite w tym roku plony. W miejscowym kościele poświęcono wieńce dożynkowe, przygotowane przez mieszkańców poszczególnych wsi oraz chleb upieczony z tegorocznego ziarna, który do kościoła wnieśli starostowie dożynkowi – Barbara Bajon i Sylwester Lewandowski.  
Pani Barbara wraz z mężem prowadzi w Kębłowie 30 hektarowe gospodarstwo, w którego skład wchodzą także grunty dzierżawione. Gospodarstwo jest wielokierunkowe. Właściciele prowadzą zarówno hodowlę bydła, głównie opasowego, jak i trzody chlewnej. Cały czas wzbogacają bazę maszynową. Ostatnio zakupili ciągnik dużej mocy, nowy beczkowóz i przyczepy. Państwo Bajonowie wychowują pięcioro dzieci – dwóch synów i trzy córki. B. Bajon najchętniej odpoczywa przy literaturze. Sylwester Lewandowski to także wyróżniający się rolnik w Kębłowie. Posiada własnościowe gospodarstwo rolne o areale 58 ha, w tym 30 ha dzierżawionych. Gospodarstwo p. Sylwestra specjalizuje się w chowie bydła opasowego oraz produkcji mleka. Średnia wydajność mleka od krowy wynosi 5.500 l. W ostatnim czasie zmodernizował gospodarstwo, wybudował nową, wolnostanowiskową oborę z halą ubojową. Dzięki wysokiemu nawożeniu organicznemu, uzupełnionemu nawożeniem mineralnym uzyskuje wysokie plony, mimo że gospodaruje na glebach niskiej bonitacji. W produkcji roślinnej dominują zboża z przeznaczeniem na pasze dla posiadanego inwentarza. S. Lewandowski systematycznie zaopatruje się w nowoczesne maszyny i sprzęt rolniczy. Pan Sylwester należy do Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Rady Nadzorczej przy Spółdzielni Mleczarskiej w Wolsztynie oraz Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ubiegłym roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. 
Po nabożeństwie ulicami wsi przeszedł korowód dożynkowy, w którym prezentowany był sprzęt rolniczy, a także przygotowane przez rolników scenki. Pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszy pomysł zdobyła Nowa Dąbrowa, która prezentowała wyrób masła tradycyjną metodą oraz zachwalała zalety mleka koziego, racząc hasłem „Kozie mleko, samo zdrowie! Łyknij z rana kubek, dwa, a robota będzie szła”. Wraz z gospodyniami na przyczepie jechała też...koza. Kolejne miejsca zajęli przedstawiciele wsi Adamowo, Nowy Widzim, Wroniawy, Kębłowo i Obra. Mieszkańcy Kębłowa również zadbali o wystrój swoich posesji, a jedną z najciekawszych dekoracji przygotował Eugeniusz Urbański z ul. Wolsztyńskiej, który wraz z niedalekim sąsiadem Teniem Kotlarskim prezentowali klepanie kosy. 
- Sam byłem zaskoczony pomysłami mieszkańców – przyznaje sołtys Kębłowa Bogdan Świetliński. - W przyszłym roku zamierzamy ogłosić konkurs i nagrodzić autorów najciekawszych dekoracji. 
Po przejściu na miejscowy stadion odbył się obrzęd dożynkowy, który zaprezentowali tancerze z ZPiT Kębłowo. Chleb od starostów dożynkowych odebrał burmistrz Andrzej Rogoziński, dzieląc się nim z mieszkańcami. 
- W organizację dożynek włączyło się bardzo wiele osób – podkreśla sołtys. - O wystrój maszyn w korowodzie i ich prezentację na stadionie zadbało miejscowe kółko rolnicze z prezesem Janem Olszewskim. Pyszny poczęstunek dla zaproszonych gości przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą Mirosławą Dokowicz, a wymyślne przepisy podsunęła p. Maria Stachowiak, pracująca na co dzień z wolsztyńskiej restauracji Europa. Bardzo wiele prac wykonali też działacze miejscowego klubu sportowego z prezesem Zenonem Ziomkiem oraz strażacy, którzy kierowali ruchem. Otrzymaliśmy też duże wsparcie od Jerzego Polanowskiego z Agrofirmy Wroniawy, Zdzisławy Słomińskiej-Fabiś, prowadzącej zakład masarniczy w Kaszczorze, a także Tadeusza Ziomka z Kębłowa. 
- Cieszę się, że naszym rolnikom udało się w tym roku zebrać więcej zboża -mówi B. Świetliński. - Niemal wszyscy wykorzystają je jako karmę dla zwierząt. Nie muszą więc martwić się cenami skupu. W poprzednich latach, ze względu na suszę, część rolników zmuszona była kupować zboże. Niektórzy zmniejszyli nawet stada.
W części artystycznej wystąpili ZPiT Kębłowo oraz Hania Rybka z zespołem. Swoje umiejętności zaprezentowali strażacy. Odbyła się także loteria fantowa, a wieczorem zabawa taneczna. 




 









 


Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.