Osób online: 1

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


WIADOMOŚCI PROSTO Z KĘBŁOWA
zawsze aktualne i dokładne

Franciszek Kozłowski i Jan Wita - Powstańcy Wielkopolscy z Kębłowa  (2011-12-23)

We wrześniu 1939 wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich rozpoczęła się akcja represyjna ze strony władz okupacyjnych, zmierzająca do zastraszenia Polaków. Jedną z pierwszych akcji wymierzonych przeciwko Polakom w Kębłowie było wytypowanie spośród mieszkańców grupy zakładników. W krótkim czasie rozpoczęły się wysiedlenia Kębłowian, wywózka na roboty przymusowe do Niemiec, rewizje, aresztowania, przesłuchania, osadzanie w Forcie VII w Poznaniu, rozstrzelania, bądź skierowania do więzień i obozów koncentracyjnych.

Więcej

Czy nowosolanie będą jeździć ciuchcią do Wolsztyna?  (2011-12-13)

Pomysł na reaktywację połączenia kolejowego pomiędzy Nową Solą a Wolsztynem nie jest nowy. O tym zaczęto wspominać już 4 lata temu. Niestety, na przeszkodzie stoi zdewastowany most kolejowy w Stanach, który trzeba by wyremontować. Za naprawdę wielkie pieniądze.

Więcej

Promocja książki Adama żuczkowskiego  (2011-12-12)

W czwartek 1 grudnia 2011r. W Bibliotece Publicznej w Wolsztynie odbyła się promocja książki Adama Żuczkowskiego p.t. „Dokładanie do słońca. Wybór wierszy".Adam Żuczkowski do niedawna dyrektor kębłowskiego gimnazjum debiutował na łamach wydawnictw studenckich Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.Laureat konkursów poetyckich, organizator spotkań,biesiad literackich.Animator twórczości poetyckiej w regionie wolsztyńskim.

Więcej

Spotkanie z dzielnicowym  (2011-12-04)

W dniu 22.11.2011 odbyło się zebranie Kola Gospodyń Wiejskich w Kębłowie,na które przew. Mirosława Dokowicz zaprosiła nowego Dzielnicowego st.sierżanta Mariusza Klima.Spotkanie połączone było z pogadanką na temat bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drogach o zmierzchu w okresie jesienno-zimowym.Dla dobrej widoczności należy zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe,latarki, aby nie doszlo do tragedii.Szosą chodzimy zawsze lewą stroną.W ten sposób widzimy nadjeżdżające samochody.Dzielnicowy przestrzegał aby w sklepach,na targu uważać na swoje portfele,ponieważ kieszonkowcy są zawodowcami i działają błyskawicznie.

Więcej

Georg / Jerzy Popiołek - nauczyciel z Kębłowa  (2011-12-02)

Przeglądając stronę Internetową Kębłowa zauważyłam, że brakuje informacji o nauczycielach, którzy pracowali w kębłowskiej szkole w odleglejszych czasach. Moja rodzina była z Kębłowem przejściowo związana, dlatego postanowiłam napisać o moim pradziadku, który był nauczycielem w kębłowskiej szkole przed ponad 100 laty. Więcej

Najstarsza mieszkanka Kębłowa obchodziła 99 urodziny  (2011-11-28)

Pani Katarzyna Rogozinska urodziła się 25 listopada urodziła się 25 listopada 1912 roku w Kębłowie.W dniu 99 urodzin a jednocześnie imienin Dostojną Jubilatkę odwiedził Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski z Sekretarzem Miasta i Gminy Hanną Sitkowską.Obecny był Sołtys Kębłowa Bogdan Świetlinski oraz media.

Więcej

Nasze wspomnienia o Henryku Dąbrowskim  (2011-11-04)

Niedawno pożegnaliśmy na zawsze naszego kolegę i przyjaciela Henryka Dąbrowskiego. We wspaniałym kazaniu ks. proboszcza Andrzeja Krusia, w mowach pożegnalnych Jarosława Świrszcza dyrektora Domu Kultury w Wolsztynie i harcmistrza Jerzego Luftmana powiedziano o Henryku prawie wszystko i trudno byłoby cokolwiek dodać. Wśród nas, mieszkańców Kębłowa jest grono osób, które z Henrykiem Dąbrowskim bliskie kontakty utrzymywało od pierwszego dnia, kiedy wraz z rodziną zamieszkał w Kębłowie.

Więcej

Festyn Rodzinny „Pożegnanie Lata  (2011-09-19)

Po raz kolejny Rada Sołecka zorganizowala Festyn rodzinny „Pożegnanie Lata".Piękna pogoda przyciągnęła na stadion „Dębu" Kębłowo cale rodziny.Dla najmłodszych przygotowano mini-quady,małe zamki dmuchane i trampoliny.Z myślą o najmłodszych przygotowano konkurs łowienia rybek,podczas, którego można było złowić za każdym razem inną nagrodę.Starsi mogli postrzelać z wiatrówki oraz zmierzyć siłę ciosu swojej pięści.

Więcej

Ze spadania  (2011-09-14)

Wiersz Adama Żuczkowskiego Więcej

Tiry w Kębłowie  (2011-09-03)

Mieszkańców Kębłowa bardzo ucieszył fakt uruchomienia nowej drogi Stary Widzim -Świętno, pomimo wielu uwag co do jakości tej inwestycji. Zdecydowanie poprawił się komfort podróżowania do Wolsztyna, czy Świętna. Sprawdziły się jednak obawy mieszkańców co do wykorzystywania tej lokalnej drogi przez ciężki transport. Kierowcy tirów bardzo szybko odkryli dogodny skrót przez Nowy Widzim do drogi Zielona Góra-Poznań. Obecnie przez Kębłowo, szczególnie ulicą Wolsztyńską przetaczają się z dużą szybkością potężne tiry, często o ładowności powyżej 40ton. Szczególnie uciążliwe jest to w godzinach nocnych i wczesnoporonnych.

Więcej

Festyn Parafialny w Kębłowie  (2011-08-19)

Dnia 14 sierpnia 2011 r. w Kębłowie odbył się Festyn Parafialny w którym uczestniczył Burmistrz Wolsztyna. Podczas festynu odbył się m.in. mecz piłki nożnej między mieszkańcami , przeciąganie liny. Dodatkowo odbyła się loteria fantowa a występ Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo umilał czas czetnikom festynu.
Więcej

Wakacje bez nudy w Kębłowie  (2011-08-03)

Koło Gospodyń wiejskich w Kębłowie wspólnie z Dyrekcją Szkoły Podstawowej każdego roku w lipcu organizuje dwutygodniowy wypoczynek dla tutejszych dzieci. W tym roku uczestniczyło ich czterdziestu. Dla wielu z nich to niekiedy jedyna forma zorganizowanego wypoczynku. Opiekę sprawowała kadra: Agnieszka Hajt i Hanna Kokornaczyk. To dzięki dużemu zaangażowaniu i inwencji opiekunek dzieci mile wspominają spędzony czas.

Więcej

Czy w Kębłowie na leżach zimowych przebywali Kałmucy ?  (2011-08-03)

Kębłowo jest nowoczesną wsią, a jednocześnie bardzo ceni się tutaj tradycję. Mieszkańcy posługują się jedną z najpiękniejszych gwar polskich. Właśnie dzięki takim przekazom jakie zawdzięczamy wcześniejszym pokoleniom, a szczególnie Janowi Hełmińskiemu gwara kębłowska ma swoje powiązanie z przeszłością.

Więcej

Mieszkańcy mają dość urzędniczych obietnic  (2011-07-31)

Podczas każdej większej ulewy teren wokół stawu w Kębłowie pod Wolsztynem zamienia się w wielkie rozlewisko. Trudno przejechać sąsiadującymi z nim ulicami, a piwnice okolicznych domów są zalane. Sytuacja miała się poprawić po remoncie drogi powiatowej, do której przylega staw. Mieszkańcy mówią, że po zakończeniu robót jest jednak jeszcze gorzej.

Więcej

Solidaryzując sie z Norwegami  (2011-07-27)

Solidaryzując się z Norwegami w ich wielkim nieszczęściu, publikujemy wiersz napisany przez wolsztyńskiego poetę Adama Żuczkowskiego w związku z tymi smutnymi wydarzeniami.

Więcej

Jan Hełmiński  (2011-07-21)

Wielu z nas osobiście znało Jana Hełmińskiego, który mieszkał w Kębłowie przy Rynku, obecnie jest to ul. Rauera 30. „Dziadzia Hełmiński ‘' był człowiekiem otwartym, znajdował czas aby porozmawiać z ludźmi o sprawach bieżących ale równie chętnie opowiadał o czasach dawno minionych. Bardzo cieszył się, gdy mógł porozmawiać z młodzieżą i z dziećmi o starym Kębłowie. Znaliśmy go także oboje z moim bratem Bogdanem i rozmawialiśmy z nim.

Więcej

Ojca ma się jednego  (2011-07-02)

Dzień Ojca jest czasem, kiedy szczególnie pamiętamy o tym, kto razem z matką, przekazał nam życie. Jednak większość ludzi otrzymała od niego nie tylko życie, ale wiele innych wartości. Dano nam dar ogromny i niepowtarzalny, dlatego że każdy z naszych ziemskich ojców jest jedyny i wyjątkowy.

Więcej

Wycieczka do Sielinka  (2011-06-27)

W niedzielę 19 czerwca w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sielinku k/Opalenicy odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Tak jak w latach ubiegłych mieszkańcy Kębłowa licznie przyjechali na tę niezwykle ciekawą rolniczą imprezę. Rada Sołecka zorganizowała wycieczkę autobusową  ale wielu Kębłowian pojechało do Sielinka własnymi pojazdami.

Więcej

Zakończenie sezonu LKS „Dąb” Kębłowo  (2011-06-19)

Meczem z LZS Gołuchowo drużyna LKS „Dąb” Kębłowo zakończyła sezon piłkarski. Mecz po zaciętej walce wygrała drużyna gości 2:1.Zawody były bardzo ciekawe, gdyż drużyna z Gołuchowa walczyła o awans do „A” klasy. Szala zwycięstwa przechyliła się dla gości w momencie gdy bramkarz Kębłowa otrzymał czerwoną kartkę.
Więcej

Kiedyś tu jeżdził pociąg  (2011-06-13)

Historia zarasta lasem-poinformował nas czytelnik z Wolsztyna. Na tej trasie powstańcy wielkopolscy rozkręcili tory i uniemożliwili przyjazd odwodów niemieckich od strony Nowej Soli. Na przełomie lat 80-90,dwudziestego wieku wymieniono tu, czyli na trasie Wolsztyn-Nowa Sól, tory na nowe. Jeszcze parę lat temu przejeżdżały tędy pociągi towarowe jadące do Kolska i Konotopu.
Więcej

Festyn z okazji Dnia Dziecka  (2011-06-08)

Już po raz kolejny Rada Sołecka wspólnie z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej zorganizowała festyn z okazji Dnia Dziecka. Dzieci, rodziców oraz wszystkich gości powitali Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Arleta Rozynek i Sołtys Kębłowa Bogdan Świetliński. Dla naszych najmłodszych przygotowano wiele atrakcji. M.in. zjeżdżalnie, quady, trampolinę, tradycyjnie już można było skorzystać z bezpłatnych przejazdów bryczkami konnymi powożonymi przez p. T. Czaińskiego, S. Wojciechowskiego,
A. Kotlarskiego i A. Michnikowskiego. Więcej

Siwki wielkanocne w Kębłowie  (2011-04-29)

Już drugi rok po dłuższej przerwie na ulicach Kębłowa pojawił się korowód przebierańców zwanymi potocznie „siwkami". Zwyczaj ten wziął się z pewnością w związku z zakończeniem Wielkiego Postu oraz ze zmartchwywstaniem Chrystusa."Siwki" połączone były zawsze z muzyką i wesołą zabawą. Nieodłącznym atrybutem w Kębłowie zawsze była tzw. "buda", czyli wóz ciągniony przez parę koni. Więcej

Stoły Wielkanocne  (2011-04-22)

 

                            Wystawa stołów wielkanocnych.
 G.C.I oraz i U.M. w Wolsztynie  w dniach 17-24 kwietnia 2011 zorganizował wystawę stołów wielkanocnych..Wystawę otworzył p. Burmistrz.Tradycyjne potrawy wielkanocne prezentowały Koła ze ST.Widzimia,Chorzemina,Adamowa,Świętna i Kębłowa.Na stołach znalazły się baby wielkanocne,mazurki,serniki,baranki z masła,kiełbasy oraz inne polskie potrawy.
Stoły zostały przystrojone pięknymi kwiatami,pisankami i zajączkami.
Wielkanocny stół KOŁA GOASPODYŃ WIEJSKICH kĘBŁOWA
 reprezentowała  przewodnicząca Mirosława Dokowicz.
Więcej

Wiosenne porządki w Kębłowie  (2011-04-20)

Kębłowianie wykorzystali czas nadchodzących Świąt Wielkanocnych i uporządkowali swoje obejścia. Z pewnością bardzo pomogła w tym zbiórka zużytego sprzętu przeprowadzona w dniu 16 kwietnia przez Międzygminny Związek „Obra”. Rada Sołecka usunęła z Rynku zagrażającą życiu i zdrowiu lipę. Starzejące się niestety drzewa bardzo często niszczą silne wiatry, w związku z czym niezbędne są nowe nasadzenia. 

Więcej

Tradycja „dzwonkowego”  (2011-04-18)

Kębłowo jest jedną z niewielu miejscowości w Wielkopolsce, gdzie ogłoszenia Sołtysa i Rady Sołeckiej przekazywane są mieszkańcom za pośrednictwem „dzwonkowego” zwanego jeszcze w latach 50-tych „miejskim”.”Dzwonkowy za pomocą dzwonka zwołuje mieszkańców w te same miejsca, a następnie odczytuje ogłoszenia sołeckie. Jak stara jest ta tradycja nikt już nie pamięta, wystarczy jednak wspomnieć, że Kębłowo prawa miejskie utraciło w 1883 roku.
Więcej

Turniej halowej piłki nożnej o puchar Burmistrza  (2011-03-30)

W niedzielę dnia 27 marca b.r. w hali sportowej naszego Gimnazjum odbył się kolejny turniej halowej piłki nożnej o puchar Burmistrza M.i G. Wolsztyn. W turnieju spotkało się sześć drużyn z Starego Widzimia, Świętna, Tłok, Błońska oraz dwie drużyny z Kębłowa. Jak zwykle przy takiej okazji turniej zgromadził wiernych kibiców dopingujących swoje drużyny. Tabela końcowa przedstawia się następująco: I miejsce zajęły Czarne kruki Tłoki, II Old boys Kębłowo,  III Szuwar Świętno,IV Omnibus Kębłowo, V Gołąbki Stary Widzim i VI Motor Błońsko. W zastępstwie p. Burmistrza pamiątkowe puchary, dyplomy oraz okolicznościowe prezenty wręczył radny Rady Miejskiej Lech Daleki.
Więcej

PODZIĘKOWANIE  (2011-03-25)

Rada Sołecka wsi Kębłowo dziękuje ustępującym członkom Rady Sołeckiej: Michałowi Nowakowi, Tomaszowi Kaczmarkowi, Michałowi Rogozińskiemu, Romanowi Waligórskiemu i Rafałowi Kotlarskiemu za  czteroletnią współpracę. Szczególnie dziękujemy  Michałowi Rogozińskiemu,  Romanowi Waligórskiemu i  Rafałowi Kotlarskiemu za duże zaangażowanie i wkład pracy w organizacji festynów i dożynek. Przewodniczący Rady Sołeckiej Bogdan Świetliński
Więcej

Ponownie Sołtysem Kębłowa został Bogdan Świetliński  (2011-03-12)

W dniu 11 marca 2011r. w Kębłowie odbyło się zebranie wiejskie. Mieszkańcy Sołectwa licznie przybyli na wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej.

Sołtysem wsi został ponownie Pan Bogdan Świetliński. Rada Sołecka została wybrana w ilości 8 członków w składzie:


1. Mirosława Dokowicz
2. Waldemar Baer
3. Tomasz Babuszkiewicz
4. Zenon Wieczorek
5. Marek Sawicki
6. Zenon Ziomek
7. Sylwester Lewandowski
8. Szczepan Dziemba Więcej

Nowy krzyż na wieży kościoła w Kębłowie  (2011-02-27)

W ostatnich dniach Kębłowianie podziwiali kaskaderskie wręcz umiejętności pracowników specjalistycznej firmy montującej nowy krzyż na naszym parafialnym kościele. Pomimo silnego mrozu lecz przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie firma przystąpiła do montażu krzyża na wieży. Należy przypomnieć ,że poprzedni strąciła w ubiegłym roku sierpniowa wichura. W chwili obecnej nowy, poświęcony podczas uroczystej Pasterki krzyż zdobi już nasz kościół parafialny. Przed Parafią kolejne wyzwanie, którym będzie remont dachu na kościele.

Więcej

Turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa P.Z.W. „Jazgarz”  (2011-02-23)

W niedzielę 20.02 b.r. już po raz ósmy odbył się turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa P.Z.W. „Jazgarz" Zenona Wieczorka. Tak jak co  roku w turnieju udział biorą reprezentacje kębłowskich ulic,i tak ulicę Stradyńską reprezentowała drużyna La Strada, ul.Jujki Centrum, ul. Nową Gumisie, ul. Wodną Błękitni, Kolonię Zatorze i ulicę Osiedlową Torpeda. Puchar i pierwsze miejsce zdobyła  ulica Stradyńska, miejsce drugie ulica Jujki, trzecie ulica Nowa, ,czwarte ulica Osiedlowa, piąte Kolonia i miejsce szóste ulica Wodna.

Więcej

Zimowe wspomnienia  (2011-02-15)

Obecna śnieżna zima przypomniała mi opowiadania moich teściów Genowefy i Pawła Dokowiczów i mojego męża Mieczysława o tym jak to bywało w Kębłowie w dawnych czasach zimową porą.W ich opwiadaniach zimy zawsze były mrożne i śnieżne. Ludzie ubierali się w ciepłe baranie kożuchy, a na nogi zakładano wysokie czarne buty z cholewami. Mężczyżni  zakładali wysokie, proste czapki z czarnych, krótko strzyżonych skór baranich. Kobiety nosiły długie, spódnice, ciepłe kabotki z bufiastymi, długimi rękawami, na głowach chustki i okrywały się dużymi,ciepłymi chustami z frędzlami.

Więcej

Bal Piłkarza w Kębłowie  (2011-02-14)

W dniu 5 lutego 2011 roku w sali Domu Kultury w Kębłowie już po raz czwarty odbył się Bal Piłkarza, organizowany przez pomysłodawcę i koorydatora całego przedsięwzięcia Prezesa Ludowego Klubu Sportowego „Dąb" Kębłowo Pana Zenona Ziomka. Bal cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko członków Klubu Piłkarskiego, ale również jego kibiców i przyjaciół. W programie oprócz wręczenia tradycyjnych statuetek dla piłkarzy i ich żon, przewidziano szereg atrakcji, m.in.: loterię fantową, walczyk różany i zabawę do białego rana. Gratulacje i podziękowania za wieloletnią współpracę przekazał również Burmistrz Wolsztyna.

Więcej

Powołania do reprezentacji Polski  (2011-02-07)

Trzy zawodniczki unihokejowego klubu Junior Kębłowo zostały powołane do reprezentacji Polski. Trenerzy kadry kobiet do lat 19 oraz do lat 17 ogłosili szeroką listę zawodniczek powołanych na kolejne konsultacje oraz towarzyskie mecze z Łotwą, które odbyły się w dniach  od 3 do 6 lutego. Na liście tej znajdują się też trzy zawodniczki z Kębłowa, t.j.; Danuta Kędziora /u19/,Kinga Fijałkowska i Daria Rogozińska /u17/.Mecze odbyły się w ubiegłą sobotę i niedzielę.
Więcej

Tablice – inicjatywa społeczna  (2011-01-21)

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rozwinęła się w Kębłowie cenna inicjatywa społeczna. Mieszkańcy Kębłowa dobrze znają historię swojej miejscowości, a teraz zamierzają się tą wiedzą podzielić również z przyjezdnymi. Inicjatywa ta polega na opracowaniu informacji z dziejów Kębłowa i zaprezentowaniu ich na tablicach w miejscach, które te informacje dotyczą. Pierwsza z tablic zamieszczona została na stadionie i upamiętnia miejsce w którym stał średniowieczny gród obronny. Sponsorami tej tablicy są Bogdan Świetliński i LKS Dąb Kębłowo. Druga tablica znajduje się na budynku stacji kolejowej, a jej sponsorem jest Dariusz Gulowaty.

Więcej

XIV KOLĘDOWE SPOTKANIA CHÓRÓW I ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH KĘBŁOWO 2011   (2011-01-17)

9 stycznia br. w kościele św. Bartłomieja w Kębłowie odbył się XIV przegląd chórów i zespołów śpiewaczych organizowany przez Filię WDK w Kębłowie pod kierownictwem pani Sylwii Kotlarskiej, Parafię św. Bartłomieja w Kębłowie oraz WDK Wolsztyn pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wolsztyn pana Andrzeja Rogozinskiego. Więcej

Hołd poległym Powstańcom w Kębłowie  (2011-01-14)

W dniu 9 stycznia 2011 roku mszą św., uczczono  pamięć poległych i pomordowanych bohaterów w walkach o niepodległość w Kębłowie, która odprawiona została przez Proboszcza Parafii p.w Św. Bartłomieja w Kębłowie - księdza Andrzeja Krusia.

Więcej

IV turniej halowej piłki nożnej sołtysów   (2011-01-11)

W dniu 9 stycznia w sali Gimnazjum w Kębłowie odbył się Turniej Halowy w piłkę nożną o puchar sołtysów. Więcej

Pasterka w Kębłowie  (2011-01-09)

Tradycyjnie jak każdego roku w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, w kościele parafialnym odbyła się Pasterka.  O godz. 24.oo kościół wypełnił się wiernymi, uroczystą mszę św. odprawił ks.proboszcz Andrzej Kruś. Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Powiatowej z Wolsztyna. W czasie tegorocznego nabożeństa miało miejsce  jeszcze jedno wydarzenie,  a mianowicie poświęcenie nowego krzyża na kościelną wieżę.  Nowy krzyż będzie zamontowany na kościelnej wieży w miejsce starego,  strąconego przez sierpniową wichurę.
Więcejarchiwum 2011 | archiwum 2010 | archiwum 2009 | archiwum 2008 | archiwum 2007 | archiwum 2006 |

archiwum 2005 | archiwum 2004

Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2022. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.