Osób online: 1

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Ruchoma szopka  (2012-01-07)
dodaj do: dodaj do facebooka  dodaj do śledzika  

W kościele parafialnym w Kębłowie można oglądać jedyną w swoim rodzaju ruchomą szopkę betlejemską, zbudowaną na wzór tych w Niepokalanowie i Kalwarii Zebrzydowskiej.


Pomysł zrodził się ponad 20 lat temu. . Jego autorem był niedawno zmarły Henryk Dąbrowski, który też zajął się ogólną koncepcją szopki, jej wystrojem , rozmieszczeniem postaci itp. Wykonaniem prac mechanicznych i ślusarskich zajęli się Mieczysław Grelak i nieżyjący już Marian Fryśny.

 

Obecnie w prace związane z uruchomieniem szopki włączyli się już synowie Mieczysława Grelaka - Łukasz i Michał.Z roku na rok nasza szopka betlejemska wzbogaca się o coraz to nowe scenki rodzajowe. M.in młyn wodny wykonał Cezary Ciesielski. Swoją pomocą cały czas służy elektryk Edmund Pukacki, Franciszek Matykowski i Kazimierz Kotlarski.

 

Całość tworzy niezwykle barwne dzieło ,które niezmiennie od lat tłumnie oblegane jest przez dzieci z rodzicami przed i po mszach świętych. Niezmiennie przychylnym okiem na inicjatywę swoich parafian patrzą duszpasterze kębłowskiej parafii; poprzednio ks. Stanisław Wożnicki i obecnie ks. Andrzej Kruś.


- Ruchoma szopka betlejemska na stałe wrosła w bożonarodzeniowy klimat naszego kościoła ,gdyż swoje zaangażowanie w corocznym uruchamianiu skomplikowanych mechanizmów przejawia już drugie pokolenie budowniczych - podkreśla sołtys Kębłowa Bogdan Świetliński.


http://wolsztyn.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1222843,keblowo-ruchoma-szopka-foto,1952395,id,t,zid.html#galeria

 

 

 


Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2022. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.