Osób online: 2

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Misterium przeżyć W Misterium Paschalnym  (2010-03-30)
dodaj do: dodaj do facebooka  dodaj do śledzika  

W Misterium Paschalnym młodzi aktorzy z Kębłowa pokazali przeżycia Judasza, Piłata i jego rodziny

Grupa teatralna „Posłani” pod kierunkiem Łucji Świetlińskiej i Renaty Wicherskiej wystawiła Misterium Paschalne. Najpierw młodzi aktorzy zagrali dla wszystkich mieszkańców, później dla uczniów SP i Gimnazjum. Za każdym razem spektakl był gorąco nagradzany przez publiczność. Było to już kolejne misterium w wykonaniu aktorów z Kębłowa, ale tym razem wystawiane w nieco innej formie.
- Postanowiłam tym razem skupić na przeżyciach ludzi z otoczenia Jezusa – mówi Łucja Świetlińska, katechetka z SP w Kębłowie. –  Przede wszystkim wyeksponowane są tu postacie Judasza, Piłata i jego rodziny. Ciekawa jest postać żony Piłata, która należała do wyznawców Jezusa, starała się przekonać męża, by go nie krzywdził. W końcu sam Piłat zrozumiał swój błąd i bardzo cierpiał z tego powodu, podobnie jak Judasz, który targnął się na swoje życie. Ogromnej pomocy w przygotowaniu misterium, jak również innych spektakli, udziela mi polonistka Renata Wicherska. Bardzo się cieszę, że mogę liczyć na pomoc z jej strony.  Próby trwały już od ferii, po lekcjach i późnym popołudniem, bo część osób uczęszcza już do szkół średnich. Wszyscy mieszkają w Kębłowie, więc łatwo skrzyknąć się, gdy pojawia się jakiś pomysł. Młodzież bardzo chciałaby zagrać komedię. To na pewno trudniejszy gatunek i niełatwo wybrać coś, co odpowiadałoby młodym ludziom. Namiastką komedii był „Mały Chopin”, którego już wystawialiśmy. Pomysł jego zagrania zrodził się podczas pobytu w seminarium w Obrze, które często odwiedzamy i czerpiemy wiele cennych wskazówek od kleryków, którzy wystawiają wspaniałe spektakle. Tradycją stało się już, że chodzimy na nie pieszo, wzdłuż kanału. Dla młodzieży to dodatkowa atrakcja. Czekamy już na kolejną taką możliwość i nie ukrywamy, że naszym marzeniem jest zagranie właśnie w auli WSD.
W misterium zagrali:  Marcin Rogozinski (kl.III technikum)-  Poncjusz Piłat (druga rola św. Piotr), Sławomir Wawrzynowicz  (kl.III LO)  -  Judasz, Marta Przybyła (kl.III technikum) -  żona Piłata, Jeremi Świetliński (kl.III LO)  - niewolnik oraz (druga rola) - kapłan żydowski, Lidia Kaczmarek (kl.III technikum) -  anioł, Lidia Drzymała (kl.II liceum profilowane), Anna Czaińska (kl.I gimnazjum)  - służące, Karina Flieger (kl.I LO) - kobieta idąca do grobu, Wioleta Kurasińska (kl.II technikum) - córka Piłata, Magda Kurasińska (kl.II gimnazjum) -   Maria Magdalena, Anna Flieger (kl.II gimnazjum) - odźwierna na dworze Piłata, Mateusz Kubaczyk (kl.III gimnazjum), Patryk Przybyła (kl.I gimnazjum) – żołnierze, Paulina Przybyła (kl. I SP) – dziecko, Mateusz Siputa ( kl. V SP) - żołnierz oraz (druga rola)-  śmierć, Mateusz Rogoziński (kl.IV SP) – szatan, Krzysztof Czaiński (kl.V SP) – żołnierz, Mateusz Spławski (kl.VI SP) - oprawa muzyczna całości przedstawienia. Dekoracje przygotował Henryk Dąbrowski, Waldemar Spławski  czuwał nad stroną techniczną przedstawienia, a w przygotowaniu kostiumów pomogli niektórzy rodzice oraz nauczycielka  j. angielskiego Kamila Rączka i nauczycielka j. niemieckiego  Justyna Leśnik –Maik z SP w Kębłowie.


Fot. Waldemar Spławski


Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2020. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.