Osób online: 1

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


91 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego  (2010-01-14)
dodaj do: dodaj do facebooka  dodaj do śledzika  

W minioną niedzielę 10 stycznia obchodziliśmy w Kębłowie 91 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. O godz.11-tej w intencji Powstańców Wielkopolskich mszę św. odprawił proboszcz parafii ks. A.Kruś, głosząc również okolicznościowe kazanie. Natomiast po południu na cmentarzu, przy odnowionym w zeszłym roku pomniku bohaterów walki o niepodległość odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, w której uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Wolsztyn A.Rogozinski, Radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej R.Andrys i L.Daleki, p.Piotr Krajewski składający kwiaty w imieniu wicestarosty wolsztyńskiego J.Skrobisza, delegacje kębłowskich Szkół, Koła Gospodyń Wiejskich w Kębłowie oraz mieszkańcy naszej wsi.

Gospodarzem uroczystości był Sołtys Kębłowa B.Świetliński. W jej trakcie głos zabrał Burmistrz A.Rogozinski przedstawiając tło historyczne Powstania, podkreślając jego znaczenie dla odradzającego się Państwa polskiego. Po złożeniu pod pomnikiem kwiatów Sołtys Świetliński wspomniał sylwetkę spoczywającego na kębłowskim cmentarzu bohatera tamtych dni ks.Sztukowskiego. Ks.Sztukowski pracował w naszej parafii w latach 1911-12, a następnie przeniesiony został do Wielichowa. Znany z patriotycznych kazań. To właśnie on odbierał przysięgę i udzielał błogosławieństwa powstańcom na wielichowskim Rynku kończąc odbieranie przysięgi słowami: „Za wiarę i Ojczyznę tak nam dopomóż Bóg”. To właśnie m.in. dzięki niemu wielichowianie tak licznie przystąpili do Powstania. Ks.Sztukowski zmarł w Kębłowie w 1952r. Obchody kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego stały się tradycją w naszej wsi.

Tekst Bogdan Świetlinski
Foto:Waldemar SpławskiCopyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2020. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.