Osób online: 1

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


KĘBŁOWO. Klub sportowy świętuje 60 lecie działalności  (2008-07-07)
dodaj do: dodaj do facebooka  dodaj do śledzika  

Dwukrotnie grali w okręgówce
Ludowy Klub Sportowy „Dąb” Kębłowo świętuje w tym roku 60 lecie działalności. Z tej okazji na miejscowym stadionie odbyło się okolicznościowe spotkanie podczas którego najbardziej zasłużonym sportowcom wręczono odznaczenia. Obecni byli także piłkarze z niemieckiego klubu Traktor Lindenau, z którym kębłowianie współpracują od 25 lat. Historię Dębu Kebłowo przedstawił jego prezes Zenon Ziomek, który od wielu lat związany jest z klubem. Podczas uroczystości otrzymał on srebrną odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej, a odznaczenia „Zasłużony działacz LZS” odebrali Tadeusz Ziomek, Waldemar Wieczorek, Zbigniew Kubicki i Roman Kędziora. Wiele osób związanych z klubem otrzymało też dyplomy gratulacyjne i sportowe. Życzenia piłkarzom złożyli przedstawiciele władz samorządowych, sąsiednich klubów, goście z Wroniaw, Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo” oraz KGW w Kębłowie. Sołtys Bogdan Świetliński podziękował działaczom za promocje wsi tak w powiecie jak i za granicą.

Wygrali z Dyskobolią i Pogonią
LZS w Kębłowie został założony w w sierpniu 1948 roku, a tworzyli go Joachim Rogoziński, który został pierwszym przewodniczącym LZS oraz Jan Lorenc i Stanisław Patalas. Na początku działalność klubu polegała na organizacji masowych imprez sportowo-rozrywkowych – gier zespołowych, a nawet zabaw i przedstawień teatralnych. Pierwszy mecz rozegrany w Adamowie zakończył się druzgocącym zwycięstwem kębłowian 11:0. W latach 1950-1952, kiedy przewodniczącym LZS był Czesław Bajon uprawiano także lekkoatletykę, piłkę siatkowa i gimnastykę. Działała również sekcja sekcja bokserska, prowadzona przez Zefiryna Kotlarskiego i Zenona Dudziaka. W latach 50-tych zmodernizowane zostało też boisko przy ul. Stradyńskiej i odbywały się na nim zawody lekkoatletyczne. W tym czasie najlepszym zawodnikiem w rzucie oszczepem był Kazimierz Wojtkowiak, a w latach 60 Bernard Kozłowski, który w skoku o tyczce osiągnął wysokość 3,40 m. W 1955 roku zaczęto przygotowywać dokumentację pod budowę obecnego stadionu, a rok później drużyna piłki nożnej została zgłoszona do rozgrywek związkowych w kl. C, ale w wyniku trudnych warunków transportowych, finansowych i organizacyjnych nie osiągała wysokich wyników. W latach 1975-66 w rozgrywkach powiatowych zajmowała I-II miejsce. W latach 1969-70 zespół awansował do B klasy, a w 1975 roku – do klasy A. Poważnym osiągnięciem zespołu w sezonie 1975-76 było wygranie meczu o Puchar Polski z Dyskobolią Grodzisk, grająca w okręgówce, wynikiem 5:1. Wówczas to prasa poznańska pisała o wielkiej sensacji w Kębłowie. Największym osiągnięciem jednakże był awans Dębu do klasy okręgowej w sezonie 1984/85, jako jedynej drużyny w pow. wolsztyńskim. Po raz drugi awans do okręgówki zespół uzyskał w 1989 roku. Warty odnotowania jest także mecz z 1990 roku, kiedy to w ćwierćfinale Pucharu Polski Dąb wygrał z III ligową Pogonia Świebodzin 1:0, a bramke w 90 min. spotkania zdobył Zenon Ziomek.

Najaktywniejszy klub
Nazwa LZS Dab Kębłowo została nadana w wyniku konkursu, jaki zorganizowano na wieczorku tanecznym z okazji 30 lecia LZS w 1976 roku. Wiąże się ona ze starymi dębami rosnącymi w lesie w Kebłowie-Kolonii i dębem wsadzonym na stadionie z okazji oddania obiektu do użytku w 1966 roku.
- Oprócz rozgrywek piłkarskich członkowie naszego LZS uczestniczyli w imprezach powiatowych, takich jak szachy, warcaby, tenis stołowy, podnoszenie odważnika 25 kg, a także w siatkówce i piłce ręcznej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w 1964 roku Jadwiga Sofczyńska z Kębłowa reprezentowała powiat na Centralnej Spartakiadzie LZS i zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski. W całej 60 letniej historii Dąb należał do najaktywniejszych klubów w powiecie.
Obecnie drużyna piłki nożnej Dębu Kębłowo gra w B klasie, ale w planach jest awans do klasy A. W zespole wystepuja nie tylko zawodnicy z Kebłowa, ale tez ościennych miejscowości. Funkcje prezesa pełni Z. Ziomek, wiceprezesa Roman Kędziora, sekretarza – Damian Kotllarski, a skarbnika –księgowego Mirosława Dokowicz.

Tekst i foto DR


>


Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2020. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.