Osób online: 1

Menu



























Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Rozmowy między ziemią a niebem  (2008-01-21)
dodaj do: dodaj do facebooka  dodaj do śledzika  

Wyjazd do Bawarii był moim marzeniem od dawna. Okazja ku temu nadarzyła sie dopiero w ubiegłym roku i przełom roku 2007/2008 spędziłam u sympatycznych Bawarczyków. Adwent jest w Bawarii czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Na drzwiach domów i mieszkań wieszane są wieńce adwentowe. W mieszkaniach zapalane są świeczki adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentu zapala się pierwszą świeczkę i w każdą następną niedzielę przybywa kolejna świeczka. W kościołach odbywają się koncerty licznych zespołów muzycznych. Wzruszające jest przywiązanie Bawarczyków do tradycji, do rodzimej muzyki i ubiorów. Bawarczycy starają sie we wszystkim podkreślać swoją odrębność i jest to moim zdaniem godne naśladowania. Cykl dni świątecznych rozpoczyna się Wigilią, czyli Heilige Abend i trwa do 6.01 . czyli do Trzech Króli. W święto Trzech Króli Bawarczycy udają sie na swoją Świętą Górę, która jest Andechs (czyt. Andeks) , gdzie znajduje się stary klasztor. Na szczycie góry natomiast znajduje się przepiękny kościół. Przez długie wieki gospodarował tutaj Zakon Bernardynów. www.andechs.de W roku 2005 klasztor obchodził 550 rocznicę swojego istnienia.


Udając się na Andechs Bawarczycy zabierają ze sobą kosze z jedzeniem. Zgodnie z odwiecznym zwyczajem są to przede wszystkim szynki, suche kiełbasy i podobne konkrety. Zasiadają w gronie rodziny i przyjaciół przy stołach w klasztornej jadalni i posilają się, tym co kto przywiózł. Towarzystwo wymienia się, gdyż ludzie uczestniczą także w nabożeństwach w pobliskim kościele. Czas miło upływa na rozmowach, jedzeniu i popijaniu klasztornego piwa. Są to rozmowy między ziemią a niebem. Na miejscu można kupić wyśmienite potrawy bawarskiej kuchni, ale urok Święta Trzech Króli na górze Andechs polega na tym, aby przywieźć własne jedzenie. Andechs odwiedzany jest przez turystów z całego świata i jest to miejsce pielgrzymek. Z górującego nad okolicą klasztoru można obejrzeć piękne krajobrazy. Są tutaj także do obejrzenia liczne zabytki kultury materialnej. W Trzech Króli po południu odbywa się kolęda. Mieszkania i domy odwiedzają ministranci przebrani za Trzech Króli, a towarzyszy im dwoje dorosłych. Ministranci śpiewają okolicznościową pieśń a w zamian otrzymują pieniądze i słodycze.
W dniu 7.01 usuwane są z domów choinki i znikają wszystkie akcenty świąteczne.


Eugenia Świetlińska - Pięta
Bawaria, 8.01.2008

 





Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.