Osób online: 1

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo”   (2007-07-13)

 Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo” znany jest przede wszystkim z występów w pełnej gali. Widzowie skupiają się na prezentowanych z gracją tańcach, na ich lekkości i harmonii. I tak powinno być, bo widownię ma zachwycić piękno strojów, harmonia piosenek, muzyki i urok osobisty wykonawców.
Tymczasem, aby widz mógł być odbiorcą estetycznych doznań ze sceny, cały 140 osobowy Zespół Pieśni i Tańca wykonuje ciężką harówkę, polegającą na systematycznych ćwiczeniach. Młodzież podzielona jest na grupy wiekowe i zgodnie z harmonogramem odbywa treningi. Skład Zespołu ulega corocznym zmianom, bo przyjmowani są nowi członkowie, a ubywają tancerze z grupy najstarszej, często z 15 – 20 letnim stażem.
Nowych członków Zespołu trzeba uczyć wszystkiego od podstaw, odpowiedniego chodzenia, utrzymywania postawy i zdyscyplinowania. Kierownictwo Zespołu i starsi członkowie spełniają także rolę wychowawczą i edukacyjną wobec nowych członków. Tradycja Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo” trwa już 32 lata, więc w pełni zasadne jest powielanie dobrych wzorców.
Cały Zespół generalnie podzielony jest na dwie grupy, z czego grupa młodsza nosi nazwę „Małe Kębłowo” i należą do niej dzieci ze szkoły podstawowej.
Oprócz tancerzy w skład Zespołu wchodzą solistki wykonujące piosenki i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Od kilku lat Zespołowi towarzyszy ośmioosobowa kapela, w której muzycy grają na: skrzypcach, klarnecie, koźle, akordeonie i kontrabasie, dzięki czemu w repertuarze znajduje się muzyka ludowa w pełnym, bogatym jej brzmieniu.
Ćwiczenia odbywają się z zawodowymi instruktorami śpiewu i tańca więc repertuar jest ciągle poszerzany i doskonalony.
Po to, aby zapanować nad całością spraw i nie tracić z pola widzenia kalendarza imprez, spraw finansowo – gospodarczych, zawiadywania kostiumami, dbania o scenografię itd., to potrzeba talentu organizatorskiego, takiego jakim wykazuje się Kierownik Domu Kultury w Kębłowie Sylwia Kotlarska. W tzw. międzyczasie są też „osiemnastki” członków Zespołu, a na każdą taką uroczystość Pani Sylwia osobiście piecze tort urodzinowy.
Wkrótce sprawy finansowe Zespołu potoczą się nowym torem, gdyż utworzone zostało Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo”, którego głównym celem jest wspieranie Zespołu i integracja środowiska byłych i obecnych członków ZPiT „Kębłowo” oraz jego przyjaciół.
Sylwia Kotlarska od wielu już lat dobrze radzi sobie ze sprawami organizacyjnymi Domu Kultury, w tym również ZPiT.

 
Tekst: Eugenia Świetlińska

Foto: Sylwia KotlarskaCopyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2020. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.