Osób online: 1

Menu



























Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Bractwo Kurkowe w Kębłowie  (2007-06-18)

Bractwo Kurkowe w Kębłowie

Bractwo Kurkowe w Kębłowie powstało w 1671 roku, które w XIX wieku zamiennie było nazywane Bractwem Strzeleckim. Najwięcej wiadomości o tej organizacji posiada Paweł Smedka, którego obydwaj dziadkowie: Wawrzyniec Smerdka i Apolinary Adamczak, byli Braćmi Kurkowymi. Ojciec Pawła - Ludwik Smerdka korespondował z prof. Henrykiem Jabłońskim - Przewodniczącym Rady Państwa w sprawie reaktywowania Bractwa Kurkowego w Kębłowie. Ówczesne władze takiej zgody nie udzieliły. Tradycje rodzinne pielęgnuje syn Pawła - Wojciech Smerdka, który obecnie mieszka w Mochach. Ilustracje do wiadomości o Bractwie Kurkowym w Kębłowie ze względów technicznych podzielę na dwie części
W części drugiej zaprezentuję, dzięki życzliwości Pani Aleksandry Karczmarek, dobrej jakości fotografię Braci Kurkowych, uwiecznionych z okazji otwarcia drogi Widzim Stary - Kębłowo w 1933 roku. Mijający czas sprawił, że wiele cennych informacji nie zachowało się. Niestety nie ustaliłam wielu nazwisk spośród osób, które są na fotografiach, być może z pomocą Państwa uda nam się nazwiska te ustalić. Z okresu międzywojennego znani są następujący Królowie Kurkowi: Apolinary Adamczak - kowal, Franciszek Bajon - gościnny (właściciel gościńca), Władysław Bajon - rolnik, Józef Bielawski - młynarz, Nikodem Brambor - rolnik, Hilary Kokociński - ksiądz proboszcz, Stanisław Maj - rolnik, Robert Marcinowski - właściciel Fabryki Maszyn Rolniczych, Stanisław Mrozek - rolnik, Wawrzyniec Smertka - rolnik, Franciszek Świetliński - rzeźnik, Jan Wojtkowiak - piekarz. Jeśli posiadacie Państwo jeszcze inne skarby z przeszłości, to prosimy o ich zaprezentowanie na stronce Kębłowa.

Eugenia Świetlińska - Pięta


Tarcza Apolinarego Adamczaka znajduje się u Pawła Smerdki

Wawrzyniec Smerdka z karabinem, w mundurze Ludwik Smerdka, za Wawrzyńcem stoi córka - Agnieszka Rozynek

Tarcza Franciszka Świetlińskiego (kopia) znajduje się u Bogdana Świetlińskiego

Telegram z okazji ślubu Ludwika Smerdki

Otwarcie Domu Katolickiego

medal pamiątkowy Bractwa Strzeleckiego z 1859 roku znajduje się u pp. Jaskułów przy Rynku





Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.