Osób online: 2

Menu



























Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Ksiądz Stefan Kühn nie żyje  (2007-05-15)

Ksiądz Stefan Kühn nie żyje

Wczoraj ze smutkiem dowiedziałam się o śmierci ks. Stefana Kühna, który w latach 1955 - 1956 był wikariuszem w Kębłowie. Był księdzem bardzo lubianym przez parafian, miał wielki dar głoszenia kazań. Mimo upływu czasu pamiętam, że Jego kazania pasyjne były prawdziwym wydarzeniem, przyciągały wiernych i wypełniały kościół tak bardzo, że wśród stojących nie można było się przecisnąć. Kazania te były kaznodziejskimi komentarzami do życia i męki Chrystusa głoszone w niezwykle żarliwy sposób, a ludzie nie wstydzili się ocierać łzy. Gdy został powołany do pracy w innej parafii powszechnie żałowano, że z Kębłowa odchodzi tak dobry ksiądz i człowiek.
Ks. Stefan Kühn urodził się w tej samej miejscowości, co moja babka Stanisława zd. Tyczyńska, oraz prababka Weronika zd. Sierpowska.

 

Wspomnienia ze strony Diecezji Kaliskiej

 

4 maja 2007 roku zmarł Ksiądz Kanonik Stefan Kühn. Pogrzeb odbędzie się 8 maja 2007 roku w parafii Granowiec. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Teofil Wilski, Biskup Pomocniczy Diecezji Kaliskiej.
Ksiądz Kanonik Stefan Kühn urodził się 27 sierpnia 1926 roku w Szkaradowie, powiat Rawicz, Rodzicami jego byli Antoni i Franciszka z domu Zyber, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Szkołę podstawową ukończył w Szkaradowie. Początek okupacji spędził z rodzicami na wysiedleniu w Grombkowie, powiat Rawicz.
Do 1944 roku pracował u niemieckiego rolnika. Natomiast do czerwca 1945 roku przebywał w Lipsku na przymusowych pracach.
Po zakończeniu działań wojennych zgłosił się do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, gdzie w 1948 roku zdał małą maturę, a w 1949, w Szczecinie, w Gimnazjum im. A. Mickiewicza, jako eksternista zdał egzamin dojrzałości. Tego samego roku zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, skąd po dwu letnim pobycie przeszedł do Arcybiskupiego Seminarium w Poznaniu, gdzie 4 czerwca 1955 roku otrzymał w Poznaniu święcenia kapłańskie z rąk Księdza Arcybiskupa Metropolity Walentego Dymka.
Po święceniach pracował jako wikariusz w Rogoźnie. Po czterech miesiącach został skierowany do pracy w parafii Kębłowa. Kolejną placówką była parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrzeszowie. Po rocznym pobycie w Ostrzeszowie Ksiądz S. Kühn został skierowany do pracy w Czarnkowie, a następnie do Leszna Wielkopolskiego.
Od 20 grudnia 1965 do 31 sierpnia 2001 roku był administratorem, a następnie proboszczem w parafii Granowiec. W 2001 roku Biskup Kaliski mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu.
W dekrecie zwalniającym Księdza Kanonika S. Kühna z funkcji proboszcza w Granowcu Biskup Kaliski napisał, że przez "prawie 36 lat prowadził Ksiądz Kanonik, jako dobry Pasterz, wiernych parafii Graniowiec do Boga. Wiele dobra dokonało się w parafii dzięki ofiarnej i gorliwej posłudze Księdza Kanonika w dziedzinie duchowej, jak też materialnej".
Po przejściu na emeryturę zamieszkał w domu parafialnym w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie, a następnie w rodzinnym Szkaradowie.

 

 

Tekst: Eugenia Świetlińska
oraz www.diecezja.kalisz.pl
Foto : www.diecezja.kalisz.pl
Archiwum rodzinne :
Teresa Nawracała
Eugenia Świetlińska


Teresa Nawracała zd. Zaraś i ks. Kuhn

I Komunia św. w 1956 r. ks. Stefan Szczeblowski i ks. Stefan Kuhn

od lewej:Zbigniew Zaraś, ks. Kuhn i



Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.