Osób online: 1

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Józefa Nawrockiego zastąpił Bogdan Świetliński  (2007-03-06)

Józefa Nawrockiego zastąpił Bogdan Świetliński

Mieszkańcy chcą zmian

Po szesnastu latach zmienił się sołtys Kębłowa, jednej z największych wsi gminy Wolsztyn. Józefa Nawrockiego zastąpił na tym stanowisku Bogdan Świetliński, który w poprzedniej kadencji zasiadał w Radzie Sołeckiej.

W głosowaniu poparło Bogdana Świetlińskiego 150 mieszkańców, Józef Nawrocki otrzymał 57 głosów. W zebraniu wzięło udział 214 mieszkańców. Głosy oddało 210 głosów, w tym 207 było ważnych.

Sołtysa powitali oklaskami

Funkcję sołtysa proponowano także Katarzynie Ziomek i Michałowi Nowakowi, ale nie zgodzili się kandydować. W Radzie Sołeckiej wraz z sołtysem zasiadło dziewięć osób. Podczas posiedzenia, które odbyło się dzień po wyborze, funkcję przewodniczącego rady powierzono Michałowi Nowakowi, a sekretarza Mirosławie Dokowicz. W skład rady weszli też Michał Rogoziński, Tomasz Karczmarek, Rafał Kotlarski, Zenon Ziomek, Roman Waligórski i Marek Sawicki. Wynik głosowania na sołtysa zebrani przyjęli oklaskami. J. Nawrocki gratulował swojemu następcy wyboru, życząc powodzenia w kierowaniu wsią.

- Nie jestem jeszcze przyzwyczajony do publicznych wystąpień i muszę przyznać, że mam lekką tremę - powiedział po wyborze B. Świetliński. - O tym, co trzeba zrobić w naszej wsi dobrze wiemy - o dziurawych drogach, problemach z kanałem i z Rynkiem. Budżet wsi jest za mały, by sprostać tym wszystkim potrzebom. Uważam, że powinniśmy sięgać po środki unijne. Mam nadzieję, że pomogą nam w tym urzędnicy, w tym obecny tu Michał Nowak.

Rozbudowa Gimnazjum i droga na Kolonii.

Od burmistrza Andrzeja Rogozińskiego mieszkańcy dowiedzieli się o najważniejszych inwestycjach, które będą realizowane w tym roku.

- Niewątpliwie do największych będzie należała rozbudowa gimnazjum oraz budowa drogi na Kolonii - Podczas spotkania z mieszkańcami Kolonii ustalimy, jaka nawierzchnia będzie najodpowiedniejsza. Gotowy jest już projekt techniczny, a latem rozpocznie się budowa.

Mieszkańcy pytali też o budowę nawierzchni na ul. Młyńskiej, która obecnie jest piaszczysta i w fatalnym stanie oraz zniszczoną nawierzchnię na ul. Łąkowej, po budowie kanalizacji.

- Wybrać możemy tylko jedną drogę, a na Kolonii mieszka trzy razy więcej osób - powiedział A. Rogoziński. - Z czasem będzie budowana i ta droga. Na Łąkowej natomiast dokonamy przeglądu i odbioru pogwarancyjnego. Wówczas zostaną usunięte usterki.

Radny powiatowy Krzysztof Piasek przedstawił plany położenia nowej nawierzchni na drodze Widzim Stary - Kębłowo. Inwestycja została ujęta w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym powiatu na lata 2006 - 2008. Jest już projekt na tę drogę i w tym roku powiat chce wystąpić o fundusze strukturalne. Nie wiadomo jednak, czy w tym roku dojdzie do realizacji inwestycji, bo nabór wniosków ma nastąpić dopiero w październiku.
Całość ma kosztować 1,4 mln zł, z czego powiat ubiega się o 1.050 tys. zł ze środków unijnych, reszta będzie pokryta kredytami komercyjnymi. Mieszkańcy zwracali uwagę by droga została poszerzona, bo obecnie z trudem mijają się tam auta osobowe, nie wspominając o ciężarówkach.

Tekst i foto Danuta Rogozińska - Rzepa
Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2020. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.