Osób online: 2

MenuWolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


ks. Karol Antoniewicz - poeta "łąk umajonych"  (2007-11-09)

Ksiądz Karol Antoniewicz - „poeta łąk umajonych".

Pod takim tytułem, dnia 6 listopada, dokładnie w dwusetną rocznicę urodzin księdza Karola Antoniewicza - jezuity, którego doczesne szczątki spoczywają w podziemiach obrzańskiego klasztoru, odbyła się w Bibliotece Publicznej w Wolsztynie wieczornica poświęcona temu kaznodziei i poecie; jednej z najbardziej chyba niezwykłych choć równocześnie trochę jakby zapomnianych postaci naszego życia duchowego.
Ksiądz Antoniewicz urodził się we Lwowie w rodzinie ormiańskiej. Do zakonu jezuitów wstąpił dopiero w wieku 32 lat, po śmierci pięciorga swoich dzieci oraz żony, wypełniając śluby, które jeszcze razem z żoną w przypadku ewentualnego zaistnienia takiej sytuacji, złożyli. Zmarł w wieku 45 lat w Obrze, zaraziwszy się cholerą od ludzi, którym posługiwał w czasie panującej tam wówczas epidemii tej choroby.
Trudno sobie wyobrazić atmosferę polskiego maja bez pięknej pieśni „Chwalcie łąki umajone", której jest on autorem tekstu. Ale jest on też autorem tekstów wielu innych pieśni, dziś może trochę jakby zapomnianych, a które należą przecież do prawdziwych arcydzieł tego gatunku poezji: „Biedny kto Ciebie nie zna od powicia", „Nie opuszczaj nas" , „Nazareński śliczny kwiecie", „O Maryjo przyjm w ofierze", czy wreszcie w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych , bardzo znana pieśń wielkopostna „W krzyżu cierpienie w krzyżu zbawienie...". Prawie wszystkie one zostały przypomniane tego wieczoru, w przepięknym wykonaniu kilku dziewcząt z zespołu „Kębłowo", przygotowanych na tę okazję przez Jarosława Świrszcza z akompaniamentem Krzysztofa Olszewskiego.
Organizatorami tego nastrojowego wieczoru, prowadzonego przez Włodzimierza Chrzanowskiego i Adama Żuczkowskiego, byli - Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana", Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Kultury Ziemi Wolsztyńskiej, oraz oczywiście zespół „Kębłowo", prowadzony przez panią Sylwię Kotlarską.

 

Foto: Archiwum Biblioteki 
Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2020. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.