Osób online: 1

Menu



























Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www


objaśnienie

Ostatnia aktualizacja:
2012-01-25


Platerowie dla kościoła w Kębłowie  (2007-10-23)

Platerowie dla kościoła w Kębłowie

 

W wielkim pożarze w 1823 roku spłonęło całe miasto Kębłowo, razem z kościołem parafialnym. Po tej tragedii miasto powoli odradzało się. Na miejscu spalonego, drewnianego kościoła, zbudowany został kościół nowy, murowany, który tak jak wszystkie poprzednie jest pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła. W budowę nowego kościoła włączyli się wszyscy parafianie. Należeli do nich również właściciele Wroniaw: Stanisław hr. Plater i jego syn, również Stanisław.

Według spisu z 1847 r., majątek kościelny obejmował m.in. srebrną sukienkę do obrazu Matki Boskiej oraz sukienkę do obrazu św. Jana Nepomucena. Obydwie sukienki zostały sprzedane na licytacji, a uzyskane stąd pieniądze przeznaczono na zakup obrazów do ołtarzy bocznych. Obrazy świętych, z których jeden poświęcony jest Matce Bożej Szkaplerznej, a drugi św. Janowi Nepomucenowi, namalowane są na płótnie przez Leopolda Nowotnego i sprowadzone z Rzymu przez Stanisława Platera - syna. Według innej informacji obraz św. Jana Nepomucena został ufundowany przez Stanisława Broel - Platera (syna). Obraz św. Jana Nepomucena pochodzi z około 1860 roku, a obraz M.B. Szkaplerznej pochodzi z około 1865 roku.

 

Stanisław Plater, syn Kazimierza - Konstantego i Izabell i z Borchów, protoplasta wielkopolskiej odnogi Platerów, urodził się w Daugieliszkach (na Litwie) w maju 1784 roku.
Zasłużył się wiedzy polskiej jako geograf, geolog, badacz historii, starożytności i autor licznych publikacji. Zmarł w roku 1851 we Wroniawach.

 

Stanisław Plater, syn Stanisława hr. Broel-Plater z Broelu h. Plater i Antoniny Gajewskiej z Błociszewa h. Ostoja urodził się w 1822 roku w Paryżu.


W części wstępnej herb Stanisława Platera

 

 

Tekst: Eugenia Świetlińska - Pięta

Foto: archiwum Biblioteki
Wolsztyn, 23.10.2007


Obraz św. Jana Nepomucena

Obraz MB Szkaplerznej



Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024. Administrator serwisu Damian Sarbak.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie w innych publikatorach pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.